Незважаючи на епідемічні труднощі, що виникали в останні місяці, Китай не дозволяє затягнути його амбітний план розпочати свою першу національну місію на іншій планеті. Очікуваний старт на Марс все ще очікується в кінці липня 2020 року. Нещодавно це підтвердили провідні представники китайської космічної програми з нагоди офіційного оприлюднення гасла їх марсіанської експедиції.
Перша китайська розвідувальна місія, спрямована на досягнення Марса, буде називатися Тяньвен-1. Гасло стосується однієї з історичних поем китайської античності та означає «Питання до неба» у вільному перекладі. Ім'я та логотип місії були представлені під час церемонії Інтернет в п'ятницю, 24 квітня, представниками китайського космічного агентства CNSA (Китайська національна космічна адміністрація), відзначаючи таким чином національний день космосу.
Свято відзначає момент запуску першого китайського супутника — 24 квітня 1970 р. Ракета "Довгий березень-1" (Chang Zheng-1), запущена з Цзюцюань, несучи DFH-1 на вершині. Цього року також відзначається 50-річчя китайської космічної програми. Тому китайська влада дуже стурбована тим, що безпілотна експедиція на Червону планету вирушить без зволікань у липні 2020 року.
Як заявили представники державного космічного агентства CNSA, відтепер усі китайські дослідницькі експедиції на інші планети будуть називатися Тяньвен — це повинно підкреслити прагнення Китаю вивчити Всесвіт науково. Написана понад дві тисячі років тому, поема з такою назвою — лише спосіб відображення цієї потреби пізнати невідоме — поет Ку Юань проводить роздуми про небо, зорі, природні явища, міфи та реальність. У свою чергу логотип — "Lanxingjiutian", включає представлення латинської літери "C", що посилається на Китай, етос співпраці та буквене позначення космічної швидкості, необхідної для виходу з поверхні Землі.
На сьогоднішній день не було опубліковано багато деталей щодо місії "Тяньвен-1". Космічний корабель матиме масу близько 5 тонн. Запуск повинен здійснюватися із застосуванням ракети "Довгий 5 березня" в кінці липня або на початку серпня. Ракетні двигуни YF-77 на рідкий кисень та водень вже пройшли випробування в цьому відношенні (у січні цього року). Варто згадати, що саме такі двигуни, ймовірно, були причиною відмови ракети 5 березня 2017 року.
Комплексні тести програмного та апаратного забезпечення корабля були завершені в березні. Команда зонду, очевидно, вже була доставлена в центр запуску супутників Веньчан.
У рамках початкової одноетапної місії планується вийти на орбіту Марса, висадитися на його поверхні і запустити там дослідницький ровер. Орбіталь Tianwen-1 буде оснащений камерою високої роздільної здатності, порівнянною з HiRise на борту NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Він також включає камеру середньої роздільної здатності, наземний радар, мінералогічний спектрометр, аналізатори частинок і магнітометр. Орбіталь також буде виконувати роль ретрансляції зв'язку для ровера-місії.
Близько 240 кілограмів ровера на сонячному двигуні майже вдвічі більше, ніж місячного марсохода з Китаю, Юту. Він буде нести наземний радіолокаційний апарат, багатоспектральну камеру та резервуари для дослідження атмосферного та магнітного середовища. Ровер має тривалість життя три місяці — він буде названий при відкритому голосуванні.
Китай призначив два майданчики для посадки, з першою зоною призначення в районі Платопія Утопія. Площа еліпса вимірює приблизно 100 х 40 кілометрів. Вибір місця розташування залежить від ряду факторів, включаючи технічні обмеження системи польоту та виклики, пов’язані зі створенням системи орбіти Марса, спуску та посадки (Вхід, Спуск і Посадка, EDL) та наукових цілей місії.
Очікується, що космічний корабель "Тяньвен-1" добереться до Марса близько лютого 2021 року. Однак спроба приземлити ровер може відбутися не відразу. Є думки, що такий підхід буде здійснено через кілька місяців, приблизно у квітні. Це дозволило б точно відобразити карту та спостерігати за місцем посадки, хоча зображення NASA з високою роздільною здатністю також розглядаються.
Місія "Тяньвен-1" приєднається до цьогорічних експедицій ровера NASA Mars 2020 Perseverance та орбіти Об'єднаних Арабських Еміратів, які цього тижня вже відправлені на стартовий майданчик в Японії. Усі вони мають пройти під час стартового вікна з липня по серпень 2020 року. Це щастя ще не відомо роверу ESA Розалінд Франклін, яка є частиною спільної місії ExoMars з Роскосмосом — затримано до наступної можливості, яка відбудеться у 2022 році.
У довгостроковій перспективі Китай планує (неофіційно) експедиції зразків марсіанських ґрунтів на Юпітер, а також досліджує його крижані місяці та міжзоряний простір. Китай також повинен бути одним із прихильників ідеї спільних міжнародних місій для збору зразків астероїду біля Землі та виходу назустріч оригінальній кометі.